Dobry dziennikarz telewizji regionalnej


Praca w telewizji regionalnej jest często dużo trudniejsza niż w telewizji ogólnopolskiej. Przede wszystkim mogą być naciskani przez lokalnych polityków. – Często telewizja związana jest finansowo z lokalną władzą – powiedziała nam anonimowo jedna z dziennikarek telewizji wrocławskiej – u nas to akurat nie jest problemem, ale wiem, że w innych ośrodkach dziennikarze są obiektem nacisków.

Nie są to bezpośrednie formy, ale na przykład: polityk lokalny jest też biznesmenem, i jednocześnie kupuje dla swojej firmy reklamy w tejże regionalnej telewizji. I teraz dziennikarz może mieć wątpliwości, jeśli ma do przekazania jakieś złe dla tego polityka i biznesmena treści. Dlatego osoby chcące zostać dziennikarzami lokalnej telewizji powinny być asertywne, nie poddawać się naciskom. Poza tym trzeba być dociekliwym, nie poddawać się łatwo. Ale najważniejsza cecha to żywe i szczere zainteresowanie lokalnym sprawami. Trzeba być specjalistą w dziedzinie, którą się zajmujemy, ale również ogólnie orientować się w sytuacji w mieście. Niestety, trzeba być trochę alfą i omegą, nawet na urlopie przeglądać prasę. Trzeba być odpornym na umizgi polityków, którzy za wszelką ceną będą się starali zaskarbić sobie względy dziennikarza, przekupić choćby obiadem w restauracji. Osoba chętna do pracy w regionalnej redakcji telewizji musi też mieć poczucie misji. Tu nie jest się gwiazdą jak w telewizji ogólnopolskiej, a pomaga się ludziom. Być może dziennikarze lokalni są rozpoznawani na ulicach, ale przede wszystkim ich zadaniem jest załatwianie spraw w imieniu mieszkańców. Jest to ciężka praca, bardzo stresująca, urlopów raczej nie przewiduje się, a płaca nie oszałamia. Stąd utrzymać się mogą tylko osoby z misją. Dziennikarz musi trzymać rękę na pulsie. Być do dyspozycji dwadzieścia cztery godziny na dobę, bo przecież ciekawe wydarzenia mają też miejsce w nocy, w niedziele, święta, akurat wtedy, kiedy chcielibyśmy odpoczywać… Dlatego dziennikarstwo to zawód dla osób gotowych do poświęceń.

Leave a Reply

You must be logged in to post a comment.

Szukaj
Seriale
    Czym się różnią polskie, a zagraniczne seriale przede wszystkim tym że te za naszej granicy mają lepszą obsadę i produkcję ale jest to efektem tego że po prostu mają większe budżety, niż nasze seriale np. taki budżet Brzyduli emitowanej przez TVN to będzie koło kilku Mln zł, a amerykański Lost to kilkanaście mln dolarów, tak więc widzimy jaka jest olbrzymia różnica no ale czemu się dziwić skoro Stany Zjednoczone to stolica filmu to tutaj w Hollywood powstają najlepsze światowe filmy, to tutaj uruchomiono po raz pierwszy serial online , to tu mieszkają najlepsi aktorzy, i to tu wydaję się bajeczne pieniądze, a zarabia się jeszcze większe no cóż i my możemy pomarzyć że kiedyś w Polsce będzie coś takiego i to my będziemy szczęśliwi gdy nasi rodacy będą odbierać prestiżowe nagrody za osiągnięcia filmowe taką jak jest Nagroda Akademii Filmowej Oskar która jest marzeniem każdego cenionego się przedstawiciela branży filmowej. Pomyślmy przecież od filmów także są podatki czym więcej film zarobi tym większy wpływ ma państwo,no ale niestety polska jest krajem w którym mało się inwestuję w rzeczy dzięki którym można zarobić. W tej branży jest wiele rzeczy na których można zarobić wywiady,przyjęcia charytatywne na które aktorzy przeznaczają rzeczy, reklamy itp. Ten rodzaj interesu jednak kieruję się też swoimi zasadami czym lepsze kontakty tym lepsza rola, oczywiście nie wszędzie ale wiele razy słyszymy że jakiś znany reżyser dał rolę swojemu krewnemu, możemy powiedzieć zwykła przysługa no ale to niesprawiedliwe że ktoś z talentem nie dostanie się na castingu chodź wypadł bardzo dobrze, a inny który w ogóle nie raczył zjawić się dostał pierwszoplanową rolę i to jeszcze z największą pensją, no niestety tak było i jest i to nie tylko w za granicą ale także u nas zawsze tak jest w takich interesach w których jest mowa o wielkich pieniądzach.