Początki polskiej telewizji.


Początki telewizji polskiej sięgają roku 1935 gdy na jednym z wieżowców warszawskich zainstalowano eksperymentalne studio oraz antenę na dachu wieżowca. Rozpoczęto próbne puszczanie sygnału. Niestety dalsze prace przerwała wybuchająca druga wojna światowa.

Do prób ponownego uruchomienia telewizji polskiej przystąpiono w latach pięćdziesiątych. Po pierwszych próbach i powodzeniach stworzono specjalny ośrodek telewizyjny z grupą pierwszych dziennikarzy. Odbiór nadawanych programów mógł być odbierany jedynie w granicach pięćdziesięciu kilometrów.

Lata sześćdziesiąte to ciągły rozwój i powiększanie się ośrodka telewizyjnego a także powstawanie coraz to nowych regionalnych telewizji między innymi oddziału telewizji we Wrocławiu. W latach siedemdziesiątych otworzono zaczęto prace nad budowaniem ramówki kolejnego programu, który stanie się już drugim programem telewizji publicznej.

Lata siedemdziesiąte są to próby puszczania sygnału kolorowego, próby te podejmowano raz w tygodniu, niestety duża cześć odbiorników w Polsce było nadal czarno – białe. Zwiększył się także ośrodki telewizji regionalnej oraz dalsza rozbudowa powstałych wcześniej telewizji regionalne w tym telewizji we Wrocławiu. Dalsze prace telewizji publicznej to ciągły rozwój i powiększająca się ramówka a także powstawanie nowych telewizji. Ścisła praca z telewizjami regionalnymi i wieloma dziennikarzami owocuje tym iż codziennie można wysłuchać najważniejszych wiadomości dnia. Telewizja publiczna wchodzi w polskie życie na całego i dotyka każdej jego sfery, na początku kontrolowana przez władze komunistyczne nie może głosić wolnych i niezależnych haseł, zmienia się to wszystko po obradach okrągłego stołu. Dalsze lata to powiększająca się oferta programowa, dochodzą programy sportowe, historyczne a także program dla społeczności polonijnej za granicami kraju. Obecnie telewizja publiczna jest największą telewizją w Polsce współpracująca codziennie z setkami dziennikarzy z całego kraju jak również z całego świata.

Leave a Reply

You must be logged in to post a comment.

Szukaj
Seriale
    Czym się różnią polskie, a zagraniczne seriale przede wszystkim tym że te za naszej granicy mają lepszą obsadę i produkcję ale jest to efektem tego że po prostu mają większe budżety, niż nasze seriale np. taki budżet Brzyduli emitowanej przez TVN to będzie koło kilku Mln zł, a amerykański Lost to kilkanaście mln dolarów, tak więc widzimy jaka jest olbrzymia różnica no ale czemu się dziwić skoro Stany Zjednoczone to stolica filmu to tutaj w Hollywood powstają najlepsze światowe filmy, to tutaj uruchomiono po raz pierwszy serial online , to tu mieszkają najlepsi aktorzy, i to tu wydaję się bajeczne pieniądze, a zarabia się jeszcze większe no cóż i my możemy pomarzyć że kiedyś w Polsce będzie coś takiego i to my będziemy szczęśliwi gdy nasi rodacy będą odbierać prestiżowe nagrody za osiągnięcia filmowe taką jak jest Nagroda Akademii Filmowej Oskar która jest marzeniem każdego cenionego się przedstawiciela branży filmowej. Pomyślmy przecież od filmów także są podatki czym więcej film zarobi tym większy wpływ ma państwo,no ale niestety polska jest krajem w którym mało się inwestuję w rzeczy dzięki którym można zarobić. W tej branży jest wiele rzeczy na których można zarobić wywiady,przyjęcia charytatywne na które aktorzy przeznaczają rzeczy, reklamy itp. Ten rodzaj interesu jednak kieruję się też swoimi zasadami czym lepsze kontakty tym lepsza rola, oczywiście nie wszędzie ale wiele razy słyszymy że jakiś znany reżyser dał rolę swojemu krewnemu, możemy powiedzieć zwykła przysługa no ale to niesprawiedliwe że ktoś z talentem nie dostanie się na castingu chodź wypadł bardzo dobrze, a inny który w ogóle nie raczył zjawić się dostał pierwszoplanową rolę i to jeszcze z największą pensją, no niestety tak było i jest i to nie tylko w za granicą ale także u nas zawsze tak jest w takich interesach w których jest mowa o wielkich pieniądzach.