Inspiracja z literatury

Tak jak wspominałem w poprzednim artykule polskie zespoły często czerpią inspiracje do tworzenie muzyki z literatury. Oczywiście na pierwszy ogień idzie klasyka. To właśnie tutaj zespoły metalowe mają najwięcej do powiedzenia i starają się zaszokować odbiorców i opinię publiczną. Starają się uchodzić za jak najbardziej kontrowersyjnych autorów. Jednak daje to odwrotny efekt i twórczość oparta o literaturę jest płaska. Zwłaszcza autorzy dzieł fantastycznych, którzy jednak zdecydowanie odcinali się od szatana, zgadzali się na wykorzystywanie ich utworów w twórczości ciężkiej muzyki. Jedną z takich osób był Crowley, on doskonale wiedział jak postrzegana jest jego twórczość, w jaki sposób wykorzystywana w muzyce. Jednak jemu zupełnie to nie przeszkadzało.

Oczywiście nie ma niczego złego w inspiracji w muzyce. Jednak musi ona być wykonywana gustownie, no i nieść jakiś sens. Znajdziemy wiele utworów muzycznych, które wykonywane były tylko i wyłącznie na podstawie inspiracji literaturą, jednak większość nich nie spełnia swojego zadania. Trudno jest uznać je za dzieła udane lub wybitne. Wspominam o LaVey’u tylko dlatego, bo wiele z jego radykalnych teorii stało się motywami inspirującymi w tekstach polskiego Kata, co LaVey może zawdzięczać Romanowi Kostrzewskiemu. Inspiracja jest dobra, jeżeli jednak chcemy kopiować czyjąś twórczość niemalże na żywca wówczas nie jest już tak dobrze. Taka twórczość ma sporo swoich fanów. Na scenie polskiego metalu znajdziemy bardzo wiele kapel działających w ten sposób. Jedna dzieła są lepsze inne gorsze. Generalnie tak czy owak zazwyczaj efekt jes słabszy nieoczekiwany. Duże znaczenie ma tutaj dobór odpowiedniego repertuaru zarówno literackiego jak i muzycznego.

Są też przykłady na polskiej scenie metalowej, że można sięgnąć po bardziej wyrafinowaną literaturę, a co lepsze dobrze ją wyeksponować. Tak więc pozostaje nam mieć nadzieje że dobrze zostanie wykonana taka praca podczas inspiracji muzyką i literaturą oraz to ze efekt będzie bardzo dobry i wpadający w ucho. Czego wam i sobie życzę.

Leave a Reply

You must be logged in to post a comment.

Szukaj
Seriale
    Czym się różnią polskie, a zagraniczne seriale przede wszystkim tym że te za naszej granicy mają lepszą obsadę i produkcję ale jest to efektem tego że po prostu mają większe budżety, niż nasze seriale np. taki budżet Brzyduli emitowanej przez TVN to będzie koło kilku Mln zł, a amerykański Lost to kilkanaście mln dolarów, tak więc widzimy jaka jest olbrzymia różnica no ale czemu się dziwić skoro Stany Zjednoczone to stolica filmu to tutaj w Hollywood powstają najlepsze światowe filmy, to tutaj uruchomiono po raz pierwszy serial online , to tu mieszkają najlepsi aktorzy, i to tu wydaję się bajeczne pieniądze, a zarabia się jeszcze większe no cóż i my możemy pomarzyć że kiedyś w Polsce będzie coś takiego i to my będziemy szczęśliwi gdy nasi rodacy będą odbierać prestiżowe nagrody za osiągnięcia filmowe taką jak jest Nagroda Akademii Filmowej Oskar która jest marzeniem każdego cenionego się przedstawiciela branży filmowej. Pomyślmy przecież od filmów także są podatki czym więcej film zarobi tym większy wpływ ma państwo,no ale niestety polska jest krajem w którym mało się inwestuję w rzeczy dzięki którym można zarobić. W tej branży jest wiele rzeczy na których można zarobić wywiady,przyjęcia charytatywne na które aktorzy przeznaczają rzeczy, reklamy itp. Ten rodzaj interesu jednak kieruję się też swoimi zasadami czym lepsze kontakty tym lepsza rola, oczywiście nie wszędzie ale wiele razy słyszymy że jakiś znany reżyser dał rolę swojemu krewnemu, możemy powiedzieć zwykła przysługa no ale to niesprawiedliwe że ktoś z talentem nie dostanie się na castingu chodź wypadł bardzo dobrze, a inny który w ogóle nie raczył zjawić się dostał pierwszoplanową rolę i to jeszcze z największą pensją, no niestety tak było i jest i to nie tylko w za granicą ale także u nas zawsze tak jest w takich interesach w których jest mowa o wielkich pieniądzach.