Dmuchaj, aby wydobyć dźwięk

By wydobyć dźwięk z instrumentu drewnianego należy w niego odpowiednio dmuchnąć – to wie każdy. Jednak jak to się dzieje, że wewnątrz z bezgłośnego powietrza powstaje dźwięk? Otóż, źródłem dźwięku w instrumencie dętym jest wprawiony w drgania słup powietrza. Z tego też względu wysokość wydobywanego dźwięku z takiego instrumentu jest w głównej mierze zależne od długości rury instrumentu. Im jest dłuższa tym niższy dźwięk możemy uzyskać. Analogicznie, aby uzyskać dźwięk wyższy należy ową rurę odpowiednio skrócić (dokładniej rzecz ujmując, skracamy wysokość słupa powietrza).

 

Jeżeli chodzi o barwę dźwięku wydawanego przez instrument dęty to sprawa jest nieco bardziej skomplikowana, gdyż zależy ona od takich czynników jak między innymi konstrukcja instrumentu, materiał, z którego instrument jest wykonany, rodzaj wibratora oraz sposobu zadęcia. Aby uzyskać określony dźwięk możemy: otwierać i zamykać odpowiednie otwory znajdujące się w rurze instrumentu, jak w przypadku fletu bądź klarnetu, pozałączać odcinki rur za pomocą wentyli na rurze – trąbka bądź regulować długość rury suwakiem – puzon.

Leave a Reply

You must be logged in to post a comment.

Szukaj
Seriale
    Czym się różnią polskie, a zagraniczne seriale przede wszystkim tym że te za naszej granicy mają lepszą obsadę i produkcję ale jest to efektem tego że po prostu mają większe budżety, niż nasze seriale np. taki budżet Brzyduli emitowanej przez TVN to będzie koło kilku Mln zł, a amerykański Lost to kilkanaście mln dolarów, tak więc widzimy jaka jest olbrzymia różnica no ale czemu się dziwić skoro Stany Zjednoczone to stolica filmu to tutaj w Hollywood powstają najlepsze światowe filmy, to tutaj uruchomiono po raz pierwszy serial online , to tu mieszkają najlepsi aktorzy, i to tu wydaję się bajeczne pieniądze, a zarabia się jeszcze większe no cóż i my możemy pomarzyć że kiedyś w Polsce będzie coś takiego i to my będziemy szczęśliwi gdy nasi rodacy będą odbierać prestiżowe nagrody za osiągnięcia filmowe taką jak jest Nagroda Akademii Filmowej Oskar która jest marzeniem każdego cenionego się przedstawiciela branży filmowej. Pomyślmy przecież od filmów także są podatki czym więcej film zarobi tym większy wpływ ma państwo,no ale niestety polska jest krajem w którym mało się inwestuję w rzeczy dzięki którym można zarobić. W tej branży jest wiele rzeczy na których można zarobić wywiady,przyjęcia charytatywne na które aktorzy przeznaczają rzeczy, reklamy itp. Ten rodzaj interesu jednak kieruję się też swoimi zasadami czym lepsze kontakty tym lepsza rola, oczywiście nie wszędzie ale wiele razy słyszymy że jakiś znany reżyser dał rolę swojemu krewnemu, możemy powiedzieć zwykła przysługa no ale to niesprawiedliwe że ktoś z talentem nie dostanie się na castingu chodź wypadł bardzo dobrze, a inny który w ogóle nie raczył zjawić się dostał pierwszoplanową rolę i to jeszcze z największą pensją, no niestety tak było i jest i to nie tylko w za granicą ale także u nas zawsze tak jest w takich interesach w których jest mowa o wielkich pieniądzach.