Elementy folkloru w muzyce

Folklor i muzyka regionalna bardzo często są wykorzystywane w wielu utworach muzycznych. Polskie zespoły, które specjalizują się w graniu muzyki regionalnej korzystają w dużej mierze z dorobku kultury góralskiej. Muzyka góralska wykorzystuje specyficzne rodzaje instrumentów muzycznych, które w innych gatunkach muzyki nie są wykorzystywane. Mogą to być tradycyjne, regionalne, góralskie piszczałki czy flety. Jednym z najbardziej znanych polskich zespołów, który swoją twórczość bardzo silnie związał z muzyką regionalną jest zespół Brathanki. Zespół w niemal każdym swoim utworze odwołuje się do tradycyjnej góralskiej muzyki. Zespół Brathanki składa się z dużej grupy muzyków, którzy pochodzą z Podhala. Aktualnie zespół nie nagrywa już nowych utworów, ale te które do tej pory wylansował cieszą się ogromną popularnością. Fenomenem tych utworów jest muzyka i słowa, które również bardzo często są zaczerpnięte żywcem z gwary góralskiej.

Jednym z najbardziej znanych utworów zespołu jest utwór „Siebie dam po ślubie”, który jest utrzymany w rytmach tradycyjnej góralskiej przyśpiewki, którą górale śpiewali przy ognisku. Innym polskim zespole, który w swojej twórczości nawiązuje do muzyki góralskiej jest zespół Zakopower. Bardzo charyzmatycznym i powszechnie rozpoznawalnym wokalistą zespołu jest Sebastian Karpiel–Bułecka.

Okazuje się, że góralskie korzenie i silny góralski charakter doskonale sprawdzają się w pracy w branży muzycznej. Co ciekawe elementy polskiego folkloru wykorzystywane w muzyce spotkały się z dużym zainteresowaniem za granicami naszego kraju. Zespoły, takie jak Zakopower czy Brathanki koncertują więc nie tylko w Polsce, ale również za granicami naszego kraju. W ostatnim czasie szczególnie głośno było na temat koncertu zespołu Zakopower, jaki odbył się w Stanach Zjednoczonych Ameryki. Polscy na stałe mieszkający w USA tłumnie przybyli na koncert zespołu a po koncercie zgotowali mu tłumne owacje na stojąco.  Szczególne owacje należały się wokaliście zespołu, który podczas całego koncertu dał z siebie wszystko.

Leave a Reply

You must be logged in to post a comment.

Szukaj
Seriale
    Czym się różnią polskie, a zagraniczne seriale przede wszystkim tym że te za naszej granicy mają lepszą obsadę i produkcję ale jest to efektem tego że po prostu mają większe budżety, niż nasze seriale np. taki budżet Brzyduli emitowanej przez TVN to będzie koło kilku Mln zł, a amerykański Lost to kilkanaście mln dolarów, tak więc widzimy jaka jest olbrzymia różnica no ale czemu się dziwić skoro Stany Zjednoczone to stolica filmu to tutaj w Hollywood powstają najlepsze światowe filmy, to tutaj uruchomiono po raz pierwszy serial online , to tu mieszkają najlepsi aktorzy, i to tu wydaję się bajeczne pieniądze, a zarabia się jeszcze większe no cóż i my możemy pomarzyć że kiedyś w Polsce będzie coś takiego i to my będziemy szczęśliwi gdy nasi rodacy będą odbierać prestiżowe nagrody za osiągnięcia filmowe taką jak jest Nagroda Akademii Filmowej Oskar która jest marzeniem każdego cenionego się przedstawiciela branży filmowej. Pomyślmy przecież od filmów także są podatki czym więcej film zarobi tym większy wpływ ma państwo,no ale niestety polska jest krajem w którym mało się inwestuję w rzeczy dzięki którym można zarobić. W tej branży jest wiele rzeczy na których można zarobić wywiady,przyjęcia charytatywne na które aktorzy przeznaczają rzeczy, reklamy itp. Ten rodzaj interesu jednak kieruję się też swoimi zasadami czym lepsze kontakty tym lepsza rola, oczywiście nie wszędzie ale wiele razy słyszymy że jakiś znany reżyser dał rolę swojemu krewnemu, możemy powiedzieć zwykła przysługa no ale to niesprawiedliwe że ktoś z talentem nie dostanie się na castingu chodź wypadł bardzo dobrze, a inny który w ogóle nie raczył zjawić się dostał pierwszoplanową rolę i to jeszcze z największą pensją, no niestety tak było i jest i to nie tylko w za granicą ale także u nas zawsze tak jest w takich interesach w których jest mowa o wielkich pieniądzach.