Instrumenty dęte klawiszowe

Generalny podział instrumentów dętych przewiduje ich trzy rodzaje: drewniane, blaszane i klawiszowe. Działają one na zasadzie tłoczenia powietrza za pomocą miecha bądź też urządzenia sprężającego innego rodzaju. Różnią się one od innych tym, iż powietrze do instrumentu dostarczane jest nie poprzez bezpośrednie dmuchane a za pomocą klawiatury oraz mechanizmu rejestrowego. Do tego rodzaju instrumentów zaliczamy: organy, akordeon, bando eon, fisharmonia, harmonijka klawiszowa oraz harmonijka ustna.

 

Największym z tych instrumentów są z pewnością organy (co więcej, są największym instrumentem w historii muzyki). Najczęściej spotyka się je w kościołach, wielkich salach koncertowych, synagogach a także w aulach. Organy mogą swoim dźwiękiem przewyższyć grającą orkiestrę symfoniczną, przy czym należy zauważyć, że na orkiestrę składa się wielu muzyków natomiast na organach gra jedna osoba. Duże organy osiągają aż dziesięć oktaw, co jest równoznaczne z rozpiętością częstotliwości dźwięków, które są odbierane przez słuch człowieka (od szesnastu herców do dwudziestu tysięcy kiloherców).

Leave a Reply

You must be logged in to post a comment.

Szukaj
Seriale
    Czym się różnią polskie, a zagraniczne seriale przede wszystkim tym że te za naszej granicy mają lepszą obsadę i produkcję ale jest to efektem tego że po prostu mają większe budżety, niż nasze seriale np. taki budżet Brzyduli emitowanej przez TVN to będzie koło kilku Mln zł, a amerykański Lost to kilkanaście mln dolarów, tak więc widzimy jaka jest olbrzymia różnica no ale czemu się dziwić skoro Stany Zjednoczone to stolica filmu to tutaj w Hollywood powstają najlepsze światowe filmy, to tutaj uruchomiono po raz pierwszy serial online , to tu mieszkają najlepsi aktorzy, i to tu wydaję się bajeczne pieniądze, a zarabia się jeszcze większe no cóż i my możemy pomarzyć że kiedyś w Polsce będzie coś takiego i to my będziemy szczęśliwi gdy nasi rodacy będą odbierać prestiżowe nagrody za osiągnięcia filmowe taką jak jest Nagroda Akademii Filmowej Oskar która jest marzeniem każdego cenionego się przedstawiciela branży filmowej. Pomyślmy przecież od filmów także są podatki czym więcej film zarobi tym większy wpływ ma państwo,no ale niestety polska jest krajem w którym mało się inwestuję w rzeczy dzięki którym można zarobić. W tej branży jest wiele rzeczy na których można zarobić wywiady,przyjęcia charytatywne na które aktorzy przeznaczają rzeczy, reklamy itp. Ten rodzaj interesu jednak kieruję się też swoimi zasadami czym lepsze kontakty tym lepsza rola, oczywiście nie wszędzie ale wiele razy słyszymy że jakiś znany reżyser dał rolę swojemu krewnemu, możemy powiedzieć zwykła przysługa no ale to niesprawiedliwe że ktoś z talentem nie dostanie się na castingu chodź wypadł bardzo dobrze, a inny który w ogóle nie raczył zjawić się dostał pierwszoplanową rolę i to jeszcze z największą pensją, no niestety tak było i jest i to nie tylko w za granicą ale także u nas zawsze tak jest w takich interesach w których jest mowa o wielkich pieniądzach.