Mp3 – muzyczna rewolucja

Dzisiaj słuchanie muzyki jest o wiele wygodniejsze niż jeszcze kilkadziesiąt czy kilkanaście lat temu. Jest to zasługa tego, że możemy obejść się już bez zwykłych, fizycznych nośników muzyki, na przykład płyt analogowych, kaset, płyt CD. Dzisiaj muzykę najczęściej zapisujemy w formatach elektronicznych i trzymamy ją na komputerze lub na pamięciach przenośnych. Do tego wiele utworów jest dostępnych w Internecie, więc nie musimy ich wcale fizycznie posiadać, aby móc słuchać bez przeszkód muzyki na swoim komputerze, smartfonie, tablecie. Największą rewolucją w przypadku muzyki na pewno było powstanie pliku mp3, czyli pliku przeznaczonego do zapisu dźwięku, który może być odtwarzany później na komputerze, na odtwarzaczu mp3 i na wielu innych urządzeniach, które mają taką możliwość. Pliki mp3 sięgają roku 1991, kiedy to zaczęto stosować je po raz pierwszy w Niemczech. W kompresji dźwięków do formatu mp3 stosuje się specjalne algorytmy, zatem trzeba wskazać, że dźwięk w tym przypadku można zapisać na kilka różnych sposobów, uzyskując mniej lub bardziej lepszy jakościowo plik.

Często podczas kompresji „obcinane” są niektóre dźwięki, więc osoby z bardziej wyrobionym słuchem mogą zauważyć różnicę pomiędzy utworami puszczanymi z płyty CD a tymi z odtwarzacza mp3. Większość osób jednak nie słyszy żadnej różnicy, więc tym samym nie ma w ich przypadku sensu inwestowanie w bardzo zaawansowany sprzęt do odtwarzania płyt i wystarczy zwykły mały przenośny odtwarzacz mp3, który jest też o wiele wygodniejszy. Z powodu swojej małej wagi oraz dobrej kompresji plików mp3 są wykorzystywane na co dzień przez wiele osób, które chcą mieć zawsze dostęp do swojej ulubionej muzyki i mieć ją pod ręką. Można kupić w Internecie utwory w formatach mp3, można oczywiście kupić je też w formatach bezstratnych, jeśli ma się ochotę na słuchanie muzyki bez żadnej kompresji. Mp3 to już też pewnego rodzaju symbol muzyki w formacie elektronicznym. O utworach takich mówi się często „empetrójki”, a także poszukuje się muzyki w sieci, stosując to rozszerzenie.

Leave a Reply

You must be logged in to post a comment.

Szukaj
Seriale
    Czym się różnią polskie, a zagraniczne seriale przede wszystkim tym że te za naszej granicy mają lepszą obsadę i produkcję ale jest to efektem tego że po prostu mają większe budżety, niż nasze seriale np. taki budżet Brzyduli emitowanej przez TVN to będzie koło kilku Mln zł, a amerykański Lost to kilkanaście mln dolarów, tak więc widzimy jaka jest olbrzymia różnica no ale czemu się dziwić skoro Stany Zjednoczone to stolica filmu to tutaj w Hollywood powstają najlepsze światowe filmy, to tutaj uruchomiono po raz pierwszy serial online , to tu mieszkają najlepsi aktorzy, i to tu wydaję się bajeczne pieniądze, a zarabia się jeszcze większe no cóż i my możemy pomarzyć że kiedyś w Polsce będzie coś takiego i to my będziemy szczęśliwi gdy nasi rodacy będą odbierać prestiżowe nagrody za osiągnięcia filmowe taką jak jest Nagroda Akademii Filmowej Oskar która jest marzeniem każdego cenionego się przedstawiciela branży filmowej. Pomyślmy przecież od filmów także są podatki czym więcej film zarobi tym większy wpływ ma państwo,no ale niestety polska jest krajem w którym mało się inwestuję w rzeczy dzięki którym można zarobić. W tej branży jest wiele rzeczy na których można zarobić wywiady,przyjęcia charytatywne na które aktorzy przeznaczają rzeczy, reklamy itp. Ten rodzaj interesu jednak kieruję się też swoimi zasadami czym lepsze kontakty tym lepsza rola, oczywiście nie wszędzie ale wiele razy słyszymy że jakiś znany reżyser dał rolę swojemu krewnemu, możemy powiedzieć zwykła przysługa no ale to niesprawiedliwe że ktoś z talentem nie dostanie się na castingu chodź wypadł bardzo dobrze, a inny który w ogóle nie raczył zjawić się dostał pierwszoplanową rolę i to jeszcze z największą pensją, no niestety tak było i jest i to nie tylko w za granicą ale także u nas zawsze tak jest w takich interesach w których jest mowa o wielkich pieniądzach.