Muzyka na przestrzeni wieków

Muzyka towarzyszy człowiekowi już od dawna. Dzisiaj słuchamy jej na co dzień przy wykonywaniu różnych czynności, kiedyś była ona tylko używana w określonych momentach. Jak kształtowała się muzyka na przestrzeni wieków? Przyjrzyjmy się temu nieco bliżej. Na samym początku, gdy ludzie nie mieli jeszcze do dyspozycji instrumentów muzycznych, wybierany był śpiew. Towarzyszył on religijnym czy rytualnym czynnościom, a także był używany na co dzień, aby móc uprzyjemnić sobie pracę. W późniejszych latach skonstruowano różnego rodzaju instrumenty muzyczne – prymitywne bębny, instrumenty szarpane, które znacznie urozmaicały muzykę, a przy tym również towarzyszyły nadal wielu ważnym dla społeczności czynnościom, tym rytualnym oraz wojskowym. W okresie antycznym muzyka miała już bardzo duże znaczenie, a następnie również rozwijała się zarówno jako muzyka wykonywana w pałacach władców, jak i ta ludowa, która przekazywana była tradycją ustną.

Średniowiecze przyniosło ze sobą majestatyczną muzykę poświęconą Bogu, na przykład chorały gregoriańskie, ale równocześnie bardzo dobrze miała się muzyka dworska. Także średniowieczna Polska może poszczycić się tutaj wieloma interesującymi zabytkami muzycznymi, które dotrwały także do naszych czasów, przykładem jest chociażby Bogurodzica czy pieśń Gaude Mater Polonia i inne utwory o charakterze hymnicznym oraz świeckim. W renesansie na dobre zadomowiła się lutnia, która akompaniowała wokalistom, a także wiele innych instrumentów, jak chociażby lira czy też pisano mnóstwo utworów na organy. Następne wieki przyniosły wiele odkryć w dziedzinie muzyki, nowych dróg, gatunków muzycznych i w końcu słynnych kompozytorów oraz śpiewaków. Dzisiaj nieraz sięgamy do dawnych czasów po to, aby przypomnieć sobie o muzyce przed wiekami – warto wiedzieć, jak się ona prezentowała, ponieważ to właśnie z niej wynika wiele dzisiejszych melodii oraz motywów stosowanych w muzyce. Bez problemu można obecnie w Internecie znaleźć w sieci przykłady nagrań utworów sprzed wieków.

Leave a Reply

You must be logged in to post a comment.

Szukaj
Seriale
    Czym się różnią polskie, a zagraniczne seriale przede wszystkim tym że te za naszej granicy mają lepszą obsadę i produkcję ale jest to efektem tego że po prostu mają większe budżety, niż nasze seriale np. taki budżet Brzyduli emitowanej przez TVN to będzie koło kilku Mln zł, a amerykański Lost to kilkanaście mln dolarów, tak więc widzimy jaka jest olbrzymia różnica no ale czemu się dziwić skoro Stany Zjednoczone to stolica filmu to tutaj w Hollywood powstają najlepsze światowe filmy, to tutaj uruchomiono po raz pierwszy serial online , to tu mieszkają najlepsi aktorzy, i to tu wydaję się bajeczne pieniądze, a zarabia się jeszcze większe no cóż i my możemy pomarzyć że kiedyś w Polsce będzie coś takiego i to my będziemy szczęśliwi gdy nasi rodacy będą odbierać prestiżowe nagrody za osiągnięcia filmowe taką jak jest Nagroda Akademii Filmowej Oskar która jest marzeniem każdego cenionego się przedstawiciela branży filmowej. Pomyślmy przecież od filmów także są podatki czym więcej film zarobi tym większy wpływ ma państwo,no ale niestety polska jest krajem w którym mało się inwestuję w rzeczy dzięki którym można zarobić. W tej branży jest wiele rzeczy na których można zarobić wywiady,przyjęcia charytatywne na które aktorzy przeznaczają rzeczy, reklamy itp. Ten rodzaj interesu jednak kieruję się też swoimi zasadami czym lepsze kontakty tym lepsza rola, oczywiście nie wszędzie ale wiele razy słyszymy że jakiś znany reżyser dał rolę swojemu krewnemu, możemy powiedzieć zwykła przysługa no ale to niesprawiedliwe że ktoś z talentem nie dostanie się na castingu chodź wypadł bardzo dobrze, a inny który w ogóle nie raczył zjawić się dostał pierwszoplanową rolę i to jeszcze z największą pensją, no niestety tak było i jest i to nie tylko w za granicą ale także u nas zawsze tak jest w takich interesach w których jest mowa o wielkich pieniądzach.