Płyta CD czy plik MP3?

Dzisiaj coraz częściej pliki elektroniczne zastępują nam używane dotychczas nośniki. Zamiast pisać na kartkach i w zeszytach, notatki robimy na komputerze, zamiast czytania książek czytamy teksty w formie elektronicznej czy na specjalnie do tego celu przeznaczonych czytnikach. Podobnie jest z muzyką – w tym przypadku tradycyjne kasety oraz płyty CD zastępowane są coraz częściej plikami muzycznymi w formatach elektronicznych, przeważnie formacie MP3, który jest wśród nich najpopularniejszy. Często wiele osób kłóci się ze sobą, starając się przekonać drugą stronę co do tego, które z tych rozwiązań jest lepsze. Co wybrać? Czy muzyka w MP3 jest w jakiś sposób gorsza od tej na płycie? Przyjrzyjmy się temu nieco bliżej. Przede wszystkim warto zaznaczyć, że chociaż muzyka jest w obu przypadkach tak sama, to zmienia się jej nośnik, co z kolei wpływa na to, jak się jej używa. Na przykład posiadając płytę CD, można ją odtworzyć tylko na przeznaczonym do tego sprzęcie, czyli na wieży z CD, na komputerze z odtwarzaczem oraz na przenośnym odtwarzaczu płyt CD. Zaletą takiego rozwiązania jest to, że otrzymuje się płytę w formie fizycznej – mamy płytę w opakowaniu oraz książeczkę z tekstami i innymi informacjami na temat zespołu. Tego nie otrzymujemy w przypadku kupna pliku MP3, wtedy dostępna jest tylko okładka w formie obrazka.

Płyty to jednak takie nośniki, które mogą się szybko zniszczyć, czego o MP3 nie można powiedzieć – jeśli mamy swoje pliki, to możemy robić ich kopie zapasowe, a kupując je przez Internet, nieraz trzymane są one na serwerach, więc nawet jeśli coś stanie się z naszym komputerem, to nie straci się swoich plików muzycznych. Jest to zatem ogromna wygoda, tym bardziej gdy korzysta się z przenośnego odtwarzacza, który może pomieścić nieraz kilka tysięcy różnych utworów, a odtwarzacze CD są dość duże i nieporęczne. Gdy chodzi  jakość, to MP3 ma ją nieco niższą od utworu na płycie, ale dostępne są też formaty elektroniczne bezstratne. Wybierzmy to, co najbardziej nam odpowiada!

 

Leave a Reply

You must be logged in to post a comment.

Szukaj
Seriale
    Czym się różnią polskie, a zagraniczne seriale przede wszystkim tym że te za naszej granicy mają lepszą obsadę i produkcję ale jest to efektem tego że po prostu mają większe budżety, niż nasze seriale np. taki budżet Brzyduli emitowanej przez TVN to będzie koło kilku Mln zł, a amerykański Lost to kilkanaście mln dolarów, tak więc widzimy jaka jest olbrzymia różnica no ale czemu się dziwić skoro Stany Zjednoczone to stolica filmu to tutaj w Hollywood powstają najlepsze światowe filmy, to tutaj uruchomiono po raz pierwszy serial online , to tu mieszkają najlepsi aktorzy, i to tu wydaję się bajeczne pieniądze, a zarabia się jeszcze większe no cóż i my możemy pomarzyć że kiedyś w Polsce będzie coś takiego i to my będziemy szczęśliwi gdy nasi rodacy będą odbierać prestiżowe nagrody za osiągnięcia filmowe taką jak jest Nagroda Akademii Filmowej Oskar która jest marzeniem każdego cenionego się przedstawiciela branży filmowej. Pomyślmy przecież od filmów także są podatki czym więcej film zarobi tym większy wpływ ma państwo,no ale niestety polska jest krajem w którym mało się inwestuję w rzeczy dzięki którym można zarobić. W tej branży jest wiele rzeczy na których można zarobić wywiady,przyjęcia charytatywne na które aktorzy przeznaczają rzeczy, reklamy itp. Ten rodzaj interesu jednak kieruję się też swoimi zasadami czym lepsze kontakty tym lepsza rola, oczywiście nie wszędzie ale wiele razy słyszymy że jakiś znany reżyser dał rolę swojemu krewnemu, możemy powiedzieć zwykła przysługa no ale to niesprawiedliwe że ktoś z talentem nie dostanie się na castingu chodź wypadł bardzo dobrze, a inny który w ogóle nie raczył zjawić się dostał pierwszoplanową rolę i to jeszcze z największą pensją, no niestety tak było i jest i to nie tylko w za granicą ale także u nas zawsze tak jest w takich interesach w których jest mowa o wielkich pieniądzach.