Rock w dawne Polsce

Jeszcze nie tak dawno w Polsce Ludowej obowiązywało hasło „Studenci do nauki, literaci do pióra, syjoniści do Syjonu!”. Zadaniem tego hasła było propagowania pośród ludności awersji do inteligencji, co w dużej mierze się udawało i było przenoszone z pokolenia na pokolenie. Taka dygresja podczas wprowadzenie do tego artykułu. Artykuł będzie opowiadał o muzyce z pogranicza polskiego rocka i metalu. Osobiście wcale nie uważam, że polska muzyka czy polskie książki przegrywają z zagranicznymi i zawsze są gorsze, również nie sądzę że osoby obecnie wychowywane przez muzykę wyrosną na klasę robotniczą, te czasy już minęły. Na szczęście. Powoli staje się to oznaką normalności w naszym kraju. Niestety jeszcze nie ma świadomości, co do naszej literatury, a jedną z metod jej promowania jest zdecydowanie adaptacja jej kawałków do muzyki. To zdecydowanie ułatwia poznawanie jej przez młode osoby, które zdecydowanie chętniej będą słuchały muzyki niż czytały opasłe tomiska literackie. Zdecydowanie łatwiej jest dotrzeć, kiedy idol śpiewa o wydarzeniach opisanych w znanych jak i mniej znanych opowieściach. Nie da się oczywiście wprowadzić tego żeby zespoły rockowe czy metalowe tworzyły swoje utwory tylko w oparciu o książki, jednak częściowo wykorzystując napisane wcześniej utwory zdecydowanie wspomagają rozwój młodych ludzi, którzy słuchają ich muzyki.

Gdybyśmy oczekiwali tego, że będą opierać swoją twórczość tylko i wyłącznie na opisanych w literaturze limerykach, to możemy przyjąć, że szybko przestali by na scenie grać. Zdecydowanie potrzebują wolności do tworzenia. Obojętnie, w jaki sposób nie będziemy na to patrzeć to i tak zauważymy, że wiele zespołów gra repertuar, gdzie często zauważymy inspirację konkretnymi utworami literackimi. Nie jest to zarzut a pochwałą z mojej strony. W kolejnym artykule postaram się przeprowadzić analizę muzyki polskiej i zagranicznej, zwłaszcza w ciężkim metalu i rocku. Zobaczymy jak często znajduje zastosowania utwory literackie w graniu i wykorzystaniu go w takiej muzyce.

Leave a Reply

You must be logged in to post a comment.

Szukaj
Seriale
    Czym się różnią polskie, a zagraniczne seriale przede wszystkim tym że te za naszej granicy mają lepszą obsadę i produkcję ale jest to efektem tego że po prostu mają większe budżety, niż nasze seriale np. taki budżet Brzyduli emitowanej przez TVN to będzie koło kilku Mln zł, a amerykański Lost to kilkanaście mln dolarów, tak więc widzimy jaka jest olbrzymia różnica no ale czemu się dziwić skoro Stany Zjednoczone to stolica filmu to tutaj w Hollywood powstają najlepsze światowe filmy, to tutaj uruchomiono po raz pierwszy serial online , to tu mieszkają najlepsi aktorzy, i to tu wydaję się bajeczne pieniądze, a zarabia się jeszcze większe no cóż i my możemy pomarzyć że kiedyś w Polsce będzie coś takiego i to my będziemy szczęśliwi gdy nasi rodacy będą odbierać prestiżowe nagrody za osiągnięcia filmowe taką jak jest Nagroda Akademii Filmowej Oskar która jest marzeniem każdego cenionego się przedstawiciela branży filmowej. Pomyślmy przecież od filmów także są podatki czym więcej film zarobi tym większy wpływ ma państwo,no ale niestety polska jest krajem w którym mało się inwestuję w rzeczy dzięki którym można zarobić. W tej branży jest wiele rzeczy na których można zarobić wywiady,przyjęcia charytatywne na które aktorzy przeznaczają rzeczy, reklamy itp. Ten rodzaj interesu jednak kieruję się też swoimi zasadami czym lepsze kontakty tym lepsza rola, oczywiście nie wszędzie ale wiele razy słyszymy że jakiś znany reżyser dał rolę swojemu krewnemu, możemy powiedzieć zwykła przysługa no ale to niesprawiedliwe że ktoś z talentem nie dostanie się na castingu chodź wypadł bardzo dobrze, a inny który w ogóle nie raczył zjawić się dostał pierwszoplanową rolę i to jeszcze z największą pensją, no niestety tak było i jest i to nie tylko w za granicą ale także u nas zawsze tak jest w takich interesach w których jest mowa o wielkich pieniądzach.