Saksofon – aerofon piszczałkowy

saxophone-863231-mSaksofon należy do grupy instrumentów dętych drewnianych oraz do aerofonów stroikowych. Wśród wszystkich pojawiających się w historii muzyki saksofonów można wyróżnić jego siedem najczęściej widywanych odmian. Są to: saksofon sopranowy o kształcie prostej rury, który wytwarza dźwięk delikatny, saksofon altowy o kształcie litery S, wytwarzający dźwięk ciepły, o podobnym kształcie saksofon tenorowy o brzmieniu wyrazistym i rzewnym, saksofon barytonowy również w kształcie litery S, wytwarzający głębokie i chropowate dźwięki, saksofon sopraninowy wydający piskliwe dźwięki, saksofon basowy z dodatkowymi zawinięciami na rurze o bardzo głębokim brzmieniu oraz saksofon kontrabasowy podobnie zbudowany do saksofonu basowego, z tą różnicą, iż jest on na tyle ciężki, że podczas gry należy go ustawić na stojaku.

 

Muzyka saksofonu jest doceniana w wielu gatunkach muzycznych. Przede wszystkim jest ona zauważalna w muzyce poważnej, jazzie oraz rocku. Wśród najbardziej znanych osób wykorzystujących saksofon w komponowaniu muzyki poważnej wyróżnia się przede wszystkich Rocharda Wagnera, Richarda Strausa, Bela Bartok, Claude Debyssy’ego, Maurice Ravel, George Gershwin oraz Antona Weberna.

Leave a Reply

You must be logged in to post a comment.

Szukaj
Seriale
    Czym się różnią polskie, a zagraniczne seriale przede wszystkim tym że te za naszej granicy mają lepszą obsadę i produkcję ale jest to efektem tego że po prostu mają większe budżety, niż nasze seriale np. taki budżet Brzyduli emitowanej przez TVN to będzie koło kilku Mln zł, a amerykański Lost to kilkanaście mln dolarów, tak więc widzimy jaka jest olbrzymia różnica no ale czemu się dziwić skoro Stany Zjednoczone to stolica filmu to tutaj w Hollywood powstają najlepsze światowe filmy, to tutaj uruchomiono po raz pierwszy serial online , to tu mieszkają najlepsi aktorzy, i to tu wydaję się bajeczne pieniądze, a zarabia się jeszcze większe no cóż i my możemy pomarzyć że kiedyś w Polsce będzie coś takiego i to my będziemy szczęśliwi gdy nasi rodacy będą odbierać prestiżowe nagrody za osiągnięcia filmowe taką jak jest Nagroda Akademii Filmowej Oskar która jest marzeniem każdego cenionego się przedstawiciela branży filmowej. Pomyślmy przecież od filmów także są podatki czym więcej film zarobi tym większy wpływ ma państwo,no ale niestety polska jest krajem w którym mało się inwestuję w rzeczy dzięki którym można zarobić. W tej branży jest wiele rzeczy na których można zarobić wywiady,przyjęcia charytatywne na które aktorzy przeznaczają rzeczy, reklamy itp. Ten rodzaj interesu jednak kieruję się też swoimi zasadami czym lepsze kontakty tym lepsza rola, oczywiście nie wszędzie ale wiele razy słyszymy że jakiś znany reżyser dał rolę swojemu krewnemu, możemy powiedzieć zwykła przysługa no ale to niesprawiedliwe że ktoś z talentem nie dostanie się na castingu chodź wypadł bardzo dobrze, a inny który w ogóle nie raczył zjawić się dostał pierwszoplanową rolę i to jeszcze z największą pensją, no niestety tak było i jest i to nie tylko w za granicą ale także u nas zawsze tak jest w takich interesach w których jest mowa o wielkich pieniądzach.