Słów kilka o aerofonach

music-play-1236660-mAerofonami nazywa się instrumenty, w których źródłem dźwięku jest drgający słup powietrza (wibrator) wprowadzany do przestrzeni rezonansowej poprzez zadęcie. Aby zmienić wysokość dźwięku wytwarzanego przez aerofony należy zamykać bądź otwierać boczne otwory, zmieniać długość piszczałki za pomocą suwaka lub wentyli bądź regulować ciśnienie powietrza wewnątrz instrumentu za pośrednictwem przedęcia. Aerofony można podzielić na kilka rodzajów. Pierwszy podział bierze pod uwagę rodzaj zadęcia.

 

Wyróżnia się tutaj aerofony wargowe, na przykład piszczałka, aerofony ze stroikiem pojedynczym, na przykład klarnet lub saksofon, aerofony ze stroikiem podwójnym, na przykład obój, rożek angielski, sarusofon lub fagot, oraz aerofony organicznostroikowe ustnikowe jak rób lub trąbka i aerofony organiczno stroikowe bezustnikowe. Potoczny podział aerofonów przewiduje jedynie trzy ich rodzaje. W podziale tym aerofony są nazywane po prostu instrumentami dętymi. W skład tej grupy wchodzą: instrumenty dęte drewniane (saksofon, klarnet, fagot), instrumenty dęte blaszane (trąbka, róg lub puzon) oraz instrumenty dęte klawiszowe (organy).

Leave a Reply

You must be logged in to post a comment.

Szukaj
Seriale
    Czym się różnią polskie, a zagraniczne seriale przede wszystkim tym że te za naszej granicy mają lepszą obsadę i produkcję ale jest to efektem tego że po prostu mają większe budżety, niż nasze seriale np. taki budżet Brzyduli emitowanej przez TVN to będzie koło kilku Mln zł, a amerykański Lost to kilkanaście mln dolarów, tak więc widzimy jaka jest olbrzymia różnica no ale czemu się dziwić skoro Stany Zjednoczone to stolica filmu to tutaj w Hollywood powstają najlepsze światowe filmy, to tutaj uruchomiono po raz pierwszy serial online , to tu mieszkają najlepsi aktorzy, i to tu wydaję się bajeczne pieniądze, a zarabia się jeszcze większe no cóż i my możemy pomarzyć że kiedyś w Polsce będzie coś takiego i to my będziemy szczęśliwi gdy nasi rodacy będą odbierać prestiżowe nagrody za osiągnięcia filmowe taką jak jest Nagroda Akademii Filmowej Oskar która jest marzeniem każdego cenionego się przedstawiciela branży filmowej. Pomyślmy przecież od filmów także są podatki czym więcej film zarobi tym większy wpływ ma państwo,no ale niestety polska jest krajem w którym mało się inwestuję w rzeczy dzięki którym można zarobić. W tej branży jest wiele rzeczy na których można zarobić wywiady,przyjęcia charytatywne na które aktorzy przeznaczają rzeczy, reklamy itp. Ten rodzaj interesu jednak kieruję się też swoimi zasadami czym lepsze kontakty tym lepsza rola, oczywiście nie wszędzie ale wiele razy słyszymy że jakiś znany reżyser dał rolę swojemu krewnemu, możemy powiedzieć zwykła przysługa no ale to niesprawiedliwe że ktoś z talentem nie dostanie się na castingu chodź wypadł bardzo dobrze, a inny który w ogóle nie raczył zjawić się dostał pierwszoplanową rolę i to jeszcze z największą pensją, no niestety tak było i jest i to nie tylko w za granicą ale także u nas zawsze tak jest w takich interesach w których jest mowa o wielkich pieniądzach.