Oburzenie mieszkańców po reportażu we wrocławskiej telewizji


W ostatnich dniach do wrocławskiej telewizji nadchodzi coraz więcej maili, dzwoni wiele osób oburzonych planami cięć w oświacie w mieście. W ubiegłym tygodniu telewizja wyemitowała reportaż, po którym zawrzało.
Źródłem problemu są planowane przez władze miasta i kuratorium cięcia w zatrudnieniu w placówkach oświatowych.

Powodem jest niż demograficzny. Oburzenie mieszkańców budzi jednak fakt, iż cięcia mają dotknąć w równym stopniu najlepsze wrocławskie ogólniaki, jak i kiepskie szkoły. Kuratorium zdecydowało, że cięcia będą dotyczyć również tych szkół, które są zawsze oblegane, nie mają problemów z naborem.

Chodzi o najlepsze wrocławskie licea ogólnokształcące, do których zawsze jest po kilku kandydatów na jedno miejsce. Równocześnie istnieją we Wrocławiu szkoły, które mają problem z zebraniem uczniów. Czy warto więc ciąć tam, gdzie poziom jest wysoki i kształci się na wysokim poziomie? Do wrocławskiej telewizji zadzwoniła oburzona pani Wiesława, emerytowana nauczycielka: „To równanie poziomu do dołu i zmuszanie dobrych uczniów, którzy mogliby się uczyć w świetnych szkołach, aby przeszli do kiepskich placówek!”. Powód? Oczywiście, kiedy nie wiadomo o co chodzi, to na pewno sprawa rozbija się o pieniądze. Nie inaczej jest i tym razem. Chodzi o to, aby utrzymać poziom zatrudnienia i nie likwidować żadnych szkół. Tymczasem, jak donosi reporterka telewizji Wrocław, w mieście istnieje wiele szkół, które powinny być zlikwidowane. Są to tak zwane licea profilowane, których nie chce wybierać młodzież. Nie dają one bowiem ani zawodu, ani nie przygotowują do matury. Absolwent jest więc nie przygotowany do zawodu, ani nie może podjąć dalszej edukacji. Ale likwidacji tych placówek sprzeciwiają się ich pracownicy.
Jednak cięcia w zatrudnieniu są nieuniknione. Spokojni mogą być jedynie specjaliście od nauki zawodu, zatrudnieni w szkołach zawodowych. Od pewnego czasu młodzież coraz chętniej wybiera te szkoły, bo na rynku zaczęło brakować specjalistów, co za tym idzie są oni w cenie.

Leave a Reply

You must be logged in to post a comment.

Szukaj
Seriale
    Czym się różnią polskie, a zagraniczne seriale przede wszystkim tym że te za naszej granicy mają lepszą obsadę i produkcję ale jest to efektem tego że po prostu mają większe budżety, niż nasze seriale np. taki budżet Brzyduli emitowanej przez TVN to będzie koło kilku Mln zł, a amerykański Lost to kilkanaście mln dolarów, tak więc widzimy jaka jest olbrzymia różnica no ale czemu się dziwić skoro Stany Zjednoczone to stolica filmu to tutaj w Hollywood powstają najlepsze światowe filmy, to tutaj uruchomiono po raz pierwszy serial online , to tu mieszkają najlepsi aktorzy, i to tu wydaję się bajeczne pieniądze, a zarabia się jeszcze większe no cóż i my możemy pomarzyć że kiedyś w Polsce będzie coś takiego i to my będziemy szczęśliwi gdy nasi rodacy będą odbierać prestiżowe nagrody za osiągnięcia filmowe taką jak jest Nagroda Akademii Filmowej Oskar która jest marzeniem każdego cenionego się przedstawiciela branży filmowej. Pomyślmy przecież od filmów także są podatki czym więcej film zarobi tym większy wpływ ma państwo,no ale niestety polska jest krajem w którym mało się inwestuję w rzeczy dzięki którym można zarobić. W tej branży jest wiele rzeczy na których można zarobić wywiady,przyjęcia charytatywne na które aktorzy przeznaczają rzeczy, reklamy itp. Ten rodzaj interesu jednak kieruję się też swoimi zasadami czym lepsze kontakty tym lepsza rola, oczywiście nie wszędzie ale wiele razy słyszymy że jakiś znany reżyser dał rolę swojemu krewnemu, możemy powiedzieć zwykła przysługa no ale to niesprawiedliwe że ktoś z talentem nie dostanie się na castingu chodź wypadł bardzo dobrze, a inny który w ogóle nie raczył zjawić się dostał pierwszoplanową rolę i to jeszcze z największą pensją, no niestety tak było i jest i to nie tylko w za granicą ale także u nas zawsze tak jest w takich interesach w których jest mowa o wielkich pieniądzach.